Press "Enter" to skip to content

Zasoby

Stare Przedmieście

Stare Przedmieście to unikatowe miejsce na mapie Gdańska. Sercem dzielnicy jest okolica Placu Wałowego, gdzie przedwojenna architektura współistnieje z zielenią drzew i terenów rekreacyjnych przy bastionach.

Mimo że Stare Przedmieście jest położone w pobliżu Głównego Miasta, pozostaje wolne od zgiełku i tłumów. Turyści, którzy tu docierają, mogą podziwiać historyczną zabudowę, która w większości uniknęła zniszczenia w czasie drugiej wojny światowej. Przestrzeń dzielnicy kształtuje także bliskość natury: stare, wysokie drzewa rosnące na Placu Wałowym, porośnięte trawą bastiony ze ścieżkami pieszo-rowerowymi, wody Starej Motławy przy przystani na Żabim Kruku. Te elementy składają się na autentyczny i przytulny klimat Starego Przedmieścia.

Przechadzając się uliczkami dzielnicy, szczególnie w wolny dzień, gdy ruch samochodowy jest niewielki, można odnieść wrażenie, że czas się tam zatrzymał. W rzeczywistości, do tej pory zapomniane i zaniedbane, Stare Przedmieście przechodzi proces zmian. Plac Wałowy zostanie poddany rewitalizacji, a w jego centralnym punkcie, jak przed laty, znajdzie się fontanna. Przemianom podlega także przestrzeń społeczna: odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, aktywnie działa lokalna społeczność, czego przykładem jest działalność Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Projekt UrbCulturalPlanning

Projekt UrbCulturalPlanning włącza się w proces przemian Starego Przedmieścia i ożywiania go za sprawą działań kulturalnych. Jednym z założeń jest czynny udział młodzieży w dialogu na temat wzmacniania więzi lokalnej społeczności i kształtowania wspólnej przestrzeni. W tym celu uczniowie gdańskich szkół zaprojektują grę miejską w formie strony internetowej (GameBook). Fabuła zostanie oparta na opowieściach mieszkańców dzielnicy, zebranych przez Stowarzyszenie Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Gra będzie odnosić się do powojennej historii Starego Przedmieścia, wspomnień mieszkańców, walorów architektonicznych dzielnicy oraz jej naturalnych zasobów, takich jak zieleń i woda.

Poniższa baza zasobów stanowi zbiór wspomnień i opowieści mieszkańców, materiałów archiwalnych i najważniejszych informacji na temat Starego Przedmieścia. Jest to skondensowany przewodnik, skierowany do młodzieży ‒ twórców gry Game of Gdansk.

Mapa

Mapa PDF – pobierz

Mapa PDF do druku – pobierz

Game of Gdansk - Mapa Starego Przedmieścia.

Rozmiar czcionki
Kontrast