Press "Enter" to skip to content

Szkoła Podstawowa 7

Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Dolna Brama 8:

  • W budynku przed wojną była szkoła podstawowa dla dziewcząt, a po wojnie kolejno Szkoła Podstawowa nr 7, Zespół Szkół Zawodowych Gdańskich Zakładów Elektronicznych Unimor, Wyższa Szkoła Bankowa.
  • Obecnie mieści się tam siedziba Funduszu Innowacji Społecznych INNaczej.
  • Fundusz powstał w 2019 roku z myślą o mieszkańcach Gdańska, którzy mają ciekawe pomysły i obywatelskie inicjatywy. Celem Funduszu jest stworzenie prototypów produktów i usług, odpowiadających na potrzeby społeczności. Można tam uzyskać wsparcie merytoryczne i finansowe dla swoich pomysłów.

Wspomnienia i opowieści mieszkańców

  • Woźny szkoły miał ręczny dzwonek. W zimie musiał napalić w wielkich piecach, które znajdowały się w każdej klasie.
  • Ławki szkolne były pochylone i połączone z siedzeniem. Miały wyżłobione miejsce na pióro i otwór na kałamarz.

Zdjęcia współczesne

W tym budynku po wojnie znajdowała się Szkoła Podstawowa nr 7.

Gdańsk. Szkoła Podstawowa nr 7. Zdjęcia współczesne. Na zdjęciu widnieje masywny, ceglany, zabytkowy budynek składający się z trzech pięter i parteru. Na każdym poziomie znajdują się liczne, duże prostokątne okna. Na parterze okna posiadają białe metalowe kraty. Dach składa się z dachówek w kolorze ceglanym. Przed szkołą rośnie wiele drzew iglastych. Teren szkoły jest ogrodzony metalowym zielonym płotem, który u podstawy ma ceglany niewielki murek.

Zdjęcia archiwalne

Po wojnie dzieci w szkołach pierwsze litery pisały stalówką maczaną w atramencie.

Gdańsk. Szkoła Podstawowa nr 7. Zdjęcia archiwalne. Na zdjęciu widnieje stary flakonik z niebieskim atramentem. Etykieta jest w kolorze biało-niebieskim. Znajdują się na niej niebieskie napisy na białym tyle: „Atrament do wiecznych piór niebieski” oraz żółty napis na niebieskim tle: „Astra”.
Rozmiar czcionki
Kontrast