Press "Enter" to skip to content

Baszta Biała

  • Jest to jedna z dwóch zachowanych baszt Starego Przedmieścia.
  • Jej budowa trwała w latach 1460 ‒ 1461.
  • Pełniła funkcje obronne oraz prochowni.
  • Ma kształt podkowy, pięć kondygnacji zaopatrzonych w otwory strzelnicze dla broni ręcznej i armat.
  • W 1984 r. Klub Wysokogórski Trójmiasto zakupił budynek Baszty Białej, a następnie przeprowadził jego gruntowny remont. Siedziba Klubu mieści się tam do dziś.

Zdjęcia współczesne

Odnowiona Baszta Biała.

Gdańsk. Baszta Biała. Zdjęcia współczesne. Odnowiona Baszta Biała. Zdjęcie przedstawia zabytkową, średniowieczną basztę znajdującą się w Śródmieściu na osiedlu Stare Przedmieście. Budynek w kolorze białym w formie okrągłej i nakryty dachem stożkowym. Tylna część baszty nie jest zaokrąglona - ma płaską prostą powierzchnię. W baszcie znajdują się małe okienka, których górna powierzchnia jest w kształcie łuku. Dach wyłożone jest dachówkami w kolorze ceglastym. Na dachu widnieje jedno okno. Niedaleko baszty trwają prace remontowe.

Zdjęcia archiwalne

Baszta Biała – pocztówka.

Gdańsk. Baszta Biała. Zdjęcia archiwalne. Pocztówka w odcieniach szarości. Zdjęcie przedstawia zabytkową, średniowieczną basztę znajdującą się w Śródmieściu na osiedlu Stare Przedmieście. Budynek w formie okrągłej i nakryty dachem stożkowym. Tylna część baszty nie jest zaokrąglona - ma płaską prostą powierzchnię. Przy baszcie znajduje się niewielka dobudówka ze stromym dachem. W pobliżu baszty widnieją ceglane budynki, które w obecnych czasach już nie istnieją. Przed baszta stoją dwie osoby.

Powojenne zdjęcie Baszty Białej.

Gdańsk. Baszta Biała. Zdjęcia archiwalne. Powojenne zdjęcie Baszty Białej w odcieniach szarości. Zdjęcie przedstawia zabytkową, średniowieczną basztę znajdującą się w Śródmieściu na osiedlu Stare Przedmieście. Budynek w formie okrągłej i nakryty dachem stożkowym. Tylna część baszty nie jest zaokrąglona - ma płaską prostą powierzchnię. Baszta nie posiada warstwy tynkowej – widać podniszczone cegły. Po prawej stronie zdjęcia znajduje się parking, a po lewej droga asfaltowa.

Minecraft: wizualizacja

Gdańsk. Baszta Biała. Wizualizacja w grze Minecraft. Zdjęcie przedstawia zabytkową, średniowieczną basztę stworzoną u podstawy z ceglanych bloków, a wyżej z bloków szarych. Przy baszcie po prawej stronie dodano kamienne schody wraz z drewnianą balustradą i drabiną. Po lewej stronie znajduje się droga stworzona z ciemnoszarych bloków.

Rozmiar czcionki
Kontrast