Press "Enter" to skip to content

Mała Zbrojownia

 • Historyczny element architektury Placu Wałowego.
 • Zbudowana została w latach 1643 ‒ 1645 przez Jerzego Strakowskiego, syna Jana Strakowskiego, miejskiego budowniczego.
 • Magazyn ciężkich dział i moździerzy znajdował się na parterze zbrojowni.
 • Na piętrze był magazyn wyposażenia artylerii.
 • W razie zagrożenia można było wyprowadzić działa na zewnątrz przez cztery duże bramy.
 • Budynek został spalony i zbombardowany w czasie wojny.
 • Na ścianie Małej Zbrojowni widnieje kartusz herbowy Gdańska.
 • Po wojnie mieściło się tam Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Gdańsk – Gdynia, a pomieszczenia zbrojowni stały się halami garażowymi.
 • Od 1993 r. ma tam swoją siedzibę Wydział Rzeźby i Intermediów ASP.

Wspomnienia i opowieści mieszkańców

 • Po wojnie, na gruzach Małej Zbrojowni dzieci bawiły się i grały w karty.
 • Kiedy mieściło się tam Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Gdańsk – Gdynia, nikt nie przejmował się historycznym charakterem budynku. Posadzki były zabrudzone smarami.

Zdjęcia współczesne

Budynek Małej Zbrojowni.

Gdańsk. Budynek Małej Zbrojowni. Zdjęcia współczesne. Zabytkowy ceglany budynek dawnego arsenału, znajdujący się na Starym Przedmieściu w Gdańsku. Budynek o surowej i monumentalnej formie architektonicznej. Obecnie budynek przypomniana dwa połączone ze sobą obiekty ze stromymi dachami. Okna znajdują się na poziomie dachu. Budynek posiada dwa wejścia – lewe i prawe. Ogrodzony jest metalowym płotem, który u podstawy ma ceglany murek. Dziś ma tam swoją siedzibę Wydział Rzeźby i Intermediów ASP.

Kartusz z herbem Gdańska. Ślady czerwonej farby wskazują na dawny kolor ścian budynku.

Gdańsk. Budynek Małej Zbrojowni. Zdjęcia współczesne. Zabytkowy ceglany budynek dawnego arsenału, znajdujący się na Starym Przedmieściu w Gdańsku. Kartusz z herbem Gdańska. Ślady czerwonej farby wskazują na dawny kolor ścian budynku. Kartusz posiada wiele złoceń. Pod herbem znajduje się napis określający rok ukończenia budowy Małej Zbrojowni - 1645.

Dziś ma tam swoją siedzibę Wydział Rzeźby i Intermediów ASP.

Gdańsk. Budynek Małej Zbrojowni. Zdjęcia współczesne. Zabytkowy ceglany budynek dawnego arsenału, znajdujący się na Starym Przedmieściu w Gdańsku. Na zdjęciu widnieje bok ceglanego budynku od strony ogrodu.

Zdjęcia archiwalne

Powojenne zdjęcie Małej Zbrojowni.

Gdańsk. Budynek Małej Zbrojowni. Zdjęcia archiwalne. Zdjęcia wykonane w odcieniach szarości. Zabytkowy podniszczony ceglany budynek dawnego arsenału, znajdujący się na Starym Przedmieściu w Gdańsku. Na zdjęciu widnieje bok ceglanego budynku od strony ogrodu.

Minecraft: wizualizacja

Gdańsk. Budynek Małej Zbrojowni. Wizualizacja w grze Minecraft. Budynek wykonane z ceglanych bloków. Obiekt przypomniana dwa połączone ze sobą budynki ze stromymi dachami. Ogrodzony jest drewnianym płotem, który u podstawy ma ceglany murek. Przed nim znajduje się droga stworzona z ciemnoszarych bloków. Do budynku przylega długi ceglany obiekt z licznymi bramami.
Rozmiar czcionki
Kontrast