Press "Enter" to skip to content

Lombard miejski

  • Charakterystyczny obiekt Placu Wałowego.
  • Budynek powstał w 1867 r.
  • Udzielano tam pożyczek pod zastaw. Zastawione przedmioty można było wykupić po cenie zastawu.
  • Zarobione przez lombard środki szły do kasy miasta.
  • Warunki udzielania pożyczek określały miejskie władze, dzięki czemu mieszkańcy mogli uzyskać pożyczkę na uczciwych warunkach, unikając lichwy.
  • W latach 90. XX w. była to składnica książek, drukarnia, produkowano tam nalepki na butelki.
  • Dziś budynek jest zaniedbany i wymaga remontu.

Wspomnienia i opowieści mieszkańców

W drukarni ludzi pracowali na dwie albo trzy zmiany. Na parterze stały maszyny, na pierwszym piętrze była introligatornia i zecerzy. Z tyłu budynku znajdowały się magazyny.

Zdjęcia współczesne

Budynek dawnego lombardu miejskiego od frontu.

Gdańsk. Lombard miejski. Zdjęcia współczesne. Budynek dawnego lombardu miejskiego od frontu. Na zdjęciu widnieje ceglany budynek znajdujący się w południowej części Placu Wałowego. Budynek gdańskiego lombardu miejskiego jest gmachem okazałym, wolnostojącym składającym się z parteru, pierwszego piętra oraz poddasza. Budynek ten został zbudowany w stylu arkadowym. Obiekt nie został odnowiony i posiada liczne ciemne zabrudzenia. W oknach na parterze znajdują się metalowe, czarne kraty. Okienka na poddaszu są niewielkie. Przed budynkiem znajdują się miejsca postojowe dla samochodów.

Herb Gdańska.

Gdańsk. Lombard miejski i Herb Gdańska. Zdjęcia współczesne. Na zdjęciu widnieje część reprezentacyjnej fasady bocznej ceglanego budynku, którą na szczycie zdobi herb gdańska (dwa lwy) wykuty w kamiennej płycie. Obiekt nie został odnowiony i posiada liczne ciemne zabrudzenia. Okna na pierwszym piętrze zakończone są łukiem. Budynek ten został zbudowany w stylu arkadowym. Okna na poddaszu są niewielkie i prostokątne.

Obecnie budynek niszczeje.

Gdańsk. Lombard miejski i Herb Gdańska. Zdjęcia współczesne. Na zdjęciu widnieje fasada boczna ceglanego budynku, która niszczeje. Okna są wybite, w cegłach znajdują się liczne ubytki, liczne ciemne zabrudzenia. W oknach na parterze znajdują się metalowe, czarne kraty.  Na szczycie znajduje się herb gdańska (dwa lwy) wykuty w kamiennej płycie.

Lombard od zaplecza. Tu znajdowały się magazyny, gdy w budynku mieściła się drukarnia.

Gdańsk. Lombard miejski. Zdjęcia współczesne. Lombard od zaplecza. Tu znajdowały się magazyny, gdy w budynku mieściła się drukarnia. Na zdjęciu widnieje tył ceglanego budynku. Na parterze znajduje się brama (duże drzwi składające się z dwóch części otwieranych w lewą oraz w  prawą stronę). Okna na parterze, jak i na pierwszym piętrze posiadają ciemne metalowe kraty. Okna są powybijane, na ścianach oraz bramie znajduje się graffiti. Obiekt posiada liczne ciemne zabrudzenia. Do ścian budynku na zewnątrz zostały zamontowane metalowe schody prowadzące do dużego okna na pierwszym, jak i na drugim piętrze. Nad parterem na zewnątrz został zamontowany metalowy dach. Przed budynkiem znajdują się zaparkowane samochody.

Zdjęcia archiwalne

Zdjęcie pracownic drukarni, która mieściła się w budynku lombardu.

Gdańsk. Lombard miejski. Zdjęcia archiwalne. Zdjęcie pracownic drukarni, która mieściła się w budynku lombardu. Zdjęcie wykonano w odcieniach szarości. Na zdjęciu widnieje siedem kobiet – cztery stoją w drugim rzędzie, a trzy siedzą na trawie w pierwszym rzędzie. W tle znajduje się fragment ceglanego budynku oraz drzewo liściaste. Kobiety ubrane są w jasne stroje robocze oraz mają chustki na głowie.

Minecraft: wizualizacja

Gdańsk. Lombard miejski. Minecraft: wizualizacja. Zdjęcie przedstawia przód budynku wykonanego z ceglanych bloków. Obiekt posiada liczne okna. Otacza go droga stworzona z ciemnoszarych bloków. W tle znajdują się budynki.
Rozmiar czcionki
Kontrast