Press "Enter" to skip to content

Unimor

  • Zakład produkujący telewizory został ulokowany w koszarach Wiebego.
  • W 1957 r. powstały Gdańskie Zakłady Radiowe T-18. Później przyjęły nazwę Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unimor.
  • Produkowano tam sprzęt RTV, głównie telewizory, a także urządzenia do łączności montowane na statkach.
  • Można trafić na pamiątki z Unimoru, m.in. w postaci dzbanuszka z logo zakładu. Tego typu dzbanuszki mogły być swojego rodzaju gadżetem, promującym zakład i podarowanym pracownikom na pamiątkę. Zachował się także znaczek 25-lecia Unimoru i pobliskich zakładów: Hydrosteru i LPP. Pamiątkowe znaczki wypuszczano z okazji rocznic, m.in. okrągłych rocznic istnienia zakładu.
  • Dziś dawne koszary Wiebego są siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Zdjęcia współczesne

Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unimor miały swoją siedzibę w budynku dawnych koszar.

Gdańsk. Unimor. Zdjęcia współczesne. Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unimor miały swoją siedzibę w budynku dawnych koszar. Masywny obiekt koszar zlokalizowany w kwartale ulic Rzeźnickiej, Żabi Kruk i Augustyńskiego. Trzy piętrowy budynek wraz z poddaszem zbudowany z cegieł w jasnym piaskowym kolorze. Przy wejściu głównym wiszą dwie flagi: Polska oraz Unii Europejskiej. Przed budynkiem znajduje się brukowana zabytkowa ulica. Budynek został odnowiony, a elewacja wyczyszczona. Dach w kolorze ceglastym, pokryty dachówkami.

Zdjęcia archiwalne

Dzbanuszek z logo Unimoru.

Gdańsk. Unimor. Zdjęcia archiwalne. Zdjęcie przedstawia biało-niebieski dzbanuszek, którego detale są wykończone złotą farbą. Na środku znajduje się prostokątne logo zakładu Unimor Gdańsk (niebieskie na białym tle). Logo składa się z wielkiej niebieskiej litery „u” w ramce.

Pamiątkowe znaczki zakładów Unimor, Hydroster i LPP.

Gdańsk. Unimor. Zdjęcia archiwalne. Zdjęcie przedstawia pamiątkowe metalowe znaczki różnych zakładów. Pierwszy znaczek ma kształt połowy koła sterowego statku, jest srebrny, na dole pod sterem znajduje się napis „Hydroster”. Drugi znaczek jest okrągły i ma kolor czerwony z ciemnozłotymi napisami – „Hydroster Gdańsk Poland”. Trzeci znaczek jest okrągły i ma kolor niebieski z ciemnozłotymi napisami – „Hydroster Gdańsk Poland”. Nad napisami znajduje się połowa koła sterowego statku. Czwarty znaczek ma kwadratowy kształt. Na czarnym tle znajdują się złote napisy „25 lat Unimor”. Piąty znaczek ma kwadratowy kształt i jest ciemnosrebrny. Znajduje się na nim napis „Lpp s.a.”.
Rozmiar czcionki
Kontrast