Press "Enter" to skip to content

Brama Nizinna

  • Była jedyną bramą wjazdową do miasta od południa.
  • Jej budowa została ukończona w 1626 r.
  • Zaprojektował ją Jan Strakowski na podstawie planów fortyfikacyjnych sporządzonych przez Corneliusa van den Bosche.
  • Nad wjazdem do bramy widnieje herb Gdańska. Niegdyś znajdował się tam również emblemat państwa pruskiego – orzeł. Dziś w tym miejscu można zobaczyć cztery wystające śruby, na których ów orzeł był przyczepiony.
  • Na pocztówkach widać stare ogrodzenie przy Bramie Nizinnej. Dziś w trawie można znaleźć pozostałości tych barierek.
  • Obecnie mieści się tam siedziba Klubu Morza Zejman.

Wspomnienia i opowieści mieszkańców

  • W latach 70. XX w. chłopcy z dzielnicy urządzili tam klub młodzieżowy ze sceną, gdzie grali na gitarach i organizowali wieczorki taneczne.
  • Działał tam też kącik majsterkowicza oraz kącik radioamatora, współpracujący z Unimorem. Majsterkowano tam również, korzystając z książki „Zrób to sam” Adama Słodowego.

Zdjęcia współczesne

Brama Nizinna od ul. Dolna Brama.

Gdańsk. Brama Nizinna od ul. Dolna Brama. Zdjęcia współczesne. Zdjęcie przedstawia ceglany budynek, który posiada szczegóły wykonane z jasnoszarego kamienia. W obiekcie znajduje się tunel zakończony łukiem, a po jego obu stronach (po lewej, jak i po prawej) umiejscowione są przejścia dla pieszych. Nad tunelem (na wysokości drugiego piętra) znajdują się trzy okna oraz jedno na poddaszu. Wszystkie otwory okienne są prostokątne, w kamiennych obokniach. Do budowli przylegają dwie symetryczne, murowane z cegły ściany budynków.

Zdjęcia archiwalne

Brama Nizinna – pocztówka.

Gdańsk. Brama Nizinna - pocztówka. Zdjęcia archiwalne. Zdjęcie w odcieniach szarości. Zdjęcia przedstawia południową elewację budowli (od strony fosy) zbudowaną z kamiennych jasnoszarych bloków. Na środku obiektu znajduje się otwór przejazdu zakończony łukiem, a po bokach występują prostokątne przejścia dla pieszych. Nad przejazdem znajduje się herb Gdańska. Do bramy prowadzi brukowana kamienna droga, obok której poniżej znajduje się woda. W tle zabytkowe budynki miasta.
Rozmiar czcionki
Kontrast