Press "Enter" to skip to content

Koszary Wiebego

  • Zbudowane zostały w połowie XIX w.
  • Ich nazwa pochodzi od pobliskiego bastionu Wiebego. Adam Wiebe był holenderskim konstruktorem urządzeń hydrotechnicznych i fortyfikatorem.
  • Znajdowały się tam biura administracji wojskowej. Budynek służył jednostkom pruskiej piechoty i grenadierom.
  • Po wojnie był to także teren koszarowy.
  • W 1957 roku koszary zostały przekazane administracji cywilnej. Mieściła się tam między innymi siedziba Unimoru, zakładu produkującego sprzęt RTV.
  • Dziś jest to siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wspomnienia i opowieści mieszkańców

Zachowały się pamiątki związane z koszarami Wiebego. Są to m.in. fotografie grupowe żołnierzy, notes i militärpass, czyli książeczka wojskowa żołnierza Alberta Freihöfera, list z 1944 r. napisany przez żołnierza z koszar Wiebego do ukochanej Elisabeth, zdjęcie weterana z podpisem „Opa von der Danziger Kaserne”, czyli Dziadek z gdańskich koszar. „Dziadka z koszar” możemy zobaczyć także na grupowym zdjęciu z wnętrza Wieben Kaserne.

Zdjęcia współczesne

Budynek dawny koszar Wiebego.

Gdańsk. Koszary Wiebego. Zdjęcia współczesne. Budynek dawny koszar Wiebego. Masywny obiekt koszar zlokalizowany w kwartale ulic Rzeźnickiej, Żabi Kruk i Augustyńskiego. Trzy piętrowy budynek wraz z poddaszem zbudowany z cegieł w jasnym piaskowym kolorze. Przy wejściu głównym wiszą dwie flagi: Polska oraz Unii Europejskiej. Przed budynkiem znajduje się brukowana zabytkowa ulica. Budynek został odnowiony, a elewacja wyczyszczona. Dziś znajduje się tam siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Koszary Wiebego były nazywane „żółtymi koszarami”.

Gdańsk. Koszary Wiebego. Zdjęcia współczesne. Budynek dawny koszar Wiebego. Masywny obiekt koszar zlokalizowany w kwartale ulic Rzeźnickiej, Żabi Kruk i Augustyńskiego. Trzy piętrowy budynek wraz z poddaszem zbudowany z cegieł w jasnym piaskowym kolorze. Przy wejściu głównym wiszą dwie flagi: Polska oraz Unii Europejskiej. Przed budynkiem znajduje się brukowana zabytkowa ulica. Budynek został odnowiony, a elewacja wyczyszczona. Dziś znajduje się tam siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Koszary Wiebego były nazywane „żółtymi koszarami”. Dach w kolorze ceglastym, pokryty dachówkami.

Zdjęcia archiwalne

Pocztówka z widokiem na koszary Wiebego.

Gdańsk. Koszary Wiebego. Zdjęcia archiwalne. Pocztówka w odcieniach szarości. Przed budynkiem znajduje się rzeka oraz gęsta linia drzew liściastych. Za drzewami widnieje masywny obiekt koszar widoczny od pierwszego piętra. Na pocztówce widać nieistniejące w czasach obecnych wieżyczki po obu skrajnych częściach budynku (po prawej, jak i lewej stronie). W tle stare zabudowania miasta.

Rozmiar czcionki
Kontrast